Aprūpe un audzināšana
Kaķēns jūsu mājās ienesīs prieku, bet viņš var sagādāt arī nepatīkamus brīžus, ja jau no pirmās dienas nenodrošināsiet viņam pareizu aprūpi un audzināšanu.
Visnozīmīgākais kaķēnam ir viņa vajadzību nodrošinājums, proti, izsalkuma remdēšana, dabisko vajadzību kārtošana, atpūta un rotaļas.
Barošana
Ja iegādātais kaķēns ir 10 nedēļu vecs vai vecāks, tad viņš jau mātes mājās ir saņēmis noteiktu barību. Nekādā gadījumā nemainiet to uzreiz pret citu! Strauja barības maiņa var izsaukt gremošanas traucējumus, tāpēc jāturpina barot mazuli ar to barību, pie kuras viņš pieradis. Pareiza barības izvēle ir viens no priekšnoteikumiem, lai mazulis izaugtu par skaistu, veselīgu kaķi.
Patlaban mūsu dzīvnieku barības tirgū tiek piedāvātas visdažādākās barības, kuras ir sabalansētas, bagātinātas vitamīniem un minerālvielām un kuras kaķi labprāt ēd. Kaķēnu jābaro ar augstas kvalitātes barību, bet kā lai orientējas daudzveidīgo piedāvājumu klāstā? Augstvērtīgas barības var iegādāties tikai zooveikalos, veterinārajās klīnikās, uz tām parasti tiek rakstīts „Super Premium”, kas nozīmē, ka barības sastāvā pamatā izmantots dzīvnieku proteīns. Kaķim ir ļoti nozīmīgi uzņemt dzīvnieku olbaltumvielas. Ja suni var padarīt par veģetārieti, tad kaķis, nesaņemot dzīvnieku olbaltumvielas, sāks nīkuļot, slimot un var aiziet bojā.
Kaķi tātad jābaro ar augstvērtīgu gatavo, sauso barību. Vienmēr blakus jābūt traukam ar dzeramo ūdeni. Ja jūs neapmierina iepriekš kaķēna mātes mājās izmantotā barība, tad nomaiņu pret jaunu veic pakāpeniski: vispirms piejauc vecajai barībai jauno nedaudz, pakāpeniski palielinot jaunās īpatsvaru dienas devā. Daudzi kaķu īpašnieki šausminās, ka dzīvniekam jāgrauž tikai „graudi” un viņiem psiholoģiski to grūti pieņemt. Protams, varat barot kaķēnu arī ar konserviem, taču tajos ir līdz 70% mitruma, tā kā konservu vajadzēs daudz vairāk, bet tas ir dārgi un kaķis, protams, labāk ēdīs smaržīgu konservu, kurā nav visi nepieciešamie vitamīni un minerālvielas, nekā skrumšķinās sauso barību, kuras ēšana prasa lielākas pūles. Ar laiku viņi var atteikties no sausās barības vispār, tad jādod papildus vitamīni un minerālvielas, bet, diemžēl, daži kaķi kategoriski atsakās no šīm tabletēm, kas rada īpašniekam papildu grūtības, pie tam barības piedevas lieki sadārdzina kaķa uzturēšanu.
Kaķim dienas barības deva jāieber traukā, un viņš dienas laikā to izēdīs. Ja barības trauks pret vakaru ir tukšs, bet kaķēns staigā un meklē vēl barību, tad nebaidieties un droši ieberiet vēl – tāpat kā cilvēkiem, katram kaķim organisms ir unikāls, vienam ar dienas normu pietiek, citam vajag vairāk. Ir atsevišķas kaķu šķirnes kā reksi, sfinksi, kuriem dienas deva jādubulto. Ja kaķis izēdis dienas normu, tad varat viņu palutināt ar konservu vai svaigu gaļu. Gan gaļu, gan konservu nevar dot izņemtu no ledusskapja, barībai jābūt istabas temperatūrā. Ja kaķi barojat ar konserviem, tad jāraugās, lai, īpaši vasarā, konservi nesabojātos karstajā laikā, var gadīties, ka jums nāksies daļu izmest un atvērt jaunu konservu kārbu, jo arī konserviem, tāpat kā sausai barībai, jābūt pieejamai kaķim visu laiku – viņš mazliet ieēdīs, parotaļāsies, pagulēs un ēdīs atkal.
Ja gribat barot kaķi ar gaļu, tad izmantojiet tikai liellopa, tītara, truša un aitas gaļu. Gaļa jādod svaigā veidā, jo tikai tad tā ir augstvērtīga. Gaļu jāsagriež mazos gabaliņos, to var sajaukt ar auzu pārslām un olas dzeltenumu ( baltumu kaķiem nedod!), taču arī šī barība ātri bojājas. Var mēģināt kaķim piedāvāt biezpienu, liesu sieru, bet reti kuri dzīvnieki tos ēdīs. Dažreiz mazs kaķēns var ieēst biezpienu, bet pieaugot viņš no tā atteiksies. Izņēmumi ir ļoti aktīvie kaķi, arī tādu šķirņu kā sfinksi, siāmas, austrumu kaķi.
Īpaši liela uzmanība jāvelta barošanai tad, ja jums ir runčuks, jo runči ir predisponēti urīnakmeņu slimībai, ko visbiežāk izraisa nepareiza barošana. Sausā barība, ko dodat runcim, nedrīkst saturēt vairāk par 0.9% magnēziju ( jāskatās uz iepakojuma). Jāvēro, kā jūsu dzīvnieks dzer – ir atsevišķi eksemplāri, kas dzer ļoti maz un var ātri iemantot smiltis un akmeņus urīnā. Arī barojot ar konserviem un paštaisītu barību jāseko šķidruma lietošanai.
Kaķēniem nav vēlams dod zivis, kuras ir bagātas ar fosforu un var traucēt kaķa augšanu, jo kaķim kalcija un fosfora attiecībām organismā jābūt 1,1 : 1, bet, barojot ar zivīm, fosfors vairākkārt pārsniegs vēlamo normu. Arī kaķa urīns būs ar daudz nepatīkamāku smaku.
Kaķiem nedod cūkgaļu, ik dienas aknas, pupas, zirņus, šokolādi, desas, pastēti, cīsiņus, govs pienu!
Jūsu kaķēnam nav iespējas turpināt saņemt mātes pienu, jūs varat iegādāties kaķu piena aizstājēju un dot to, bet govs pienu nekādā gadījumā, jo kaķa barības traktā nav fermenta, lai sašķeltu govs pienā esošo laktozi, tas izraisīs caureju. Govs piena vietā varat dot jogurtu vai kefīru, kuru var pasaldināt ar cukuru. Atšķirībā no kucēniem, kaķēni var saņemt cukuru.
Aknas ir vērtīgs produkts, bet tā kā atšķirībā no mums kaķis pats sintezē organismā A vitamīnu, tad regulāra barošana ar aknām var novest pie pārlieku liela vitamīna koncentrācijas un izraisīt saslimšanu.
Cilvēkiem domātajos produktos kā desās, cīsiņos, pastētēs ir pievienotas garšvielas un sāls, kas ne tikvien ir nevajadzīgi jūsu dzīvniekam, bet arī kaitīgi.
Vislabāk konsultējaties par dzīvnieka barošanu kaķu klubos, jo tie barības nepārdod, bet viņiem ir vislielākā pieredze kaķēnu audzināšanā.
Nekad neko nedodiet kaķēnam no sava galda – tā jūs izaudzināsiet potenciālo zagli, kurš čieps visu, kas viņam garšos!
Ja kaķēns ne reizes nenogaršos neko no jūsu galda, viņš nezinās, ka ēdat gardas lietas!
Tualete
Jau iepriekš iepazīstinājām ar tualešu veidiem un to apkopi. Gribam piebilst, ka, ja esat iegādājušies kaķenīti un izmantojat tualeti bez smiltīm, tad varat saskarties ar tādu problēmu, ka apkārt kastei tiek noskrāpēta siena. Tādā gadījumā jānomaina tualete pret citu – ar smiltīm. Ja kaķēns nav iepriekš radināts pie smiltīm, viņš var mēģināt tās ēst, sekojiet, lai tas nenotiktu. Ērtas lietošanai ir silikona smiltis, kuras jāmaina salīdzinoši reti, bet daži kaķi kategoriski atsakās tajās kārtoties vai arī izmanto tās rotaļām un rezultātā visa grīda ir mazās, caurspīdīgās lodītēs. Kaķis dzīvo smaržu pasaulē, tāpēc lūkojiet, lai smilšu aromāts, kurš pievienots smiltīm jūsu labsajūtai, lai nomāktu kaķa urīna smaku, viņam būtu tīkams.
Katru dienu, ja iespējams, arī vairākas reizes dienā centieties tualeti iztīrīt, ja izmantojat cementējošās smiltis, bet ekskrementi jāizņem noteikti, jo pretējā gadījumā kaķis var meklēt citu vietu, kur nokārtoties.
Ja jums ir gan tualete, gan smiltis, bet kaķēns vienalga ne vienmēr izmanto tualeti, bet kādu istabas kaktu, mēģiniet tualeti pārvietot tur, kur viņš kārtojas. Ja tualete atrodas vannas istabā vai tālu no ierastās kaķēna rotaļu un guļasvietas, var gadīties, ka viņš laicīgi nevar to atrast. Tomēr var būt arī tā, ka jūsu kaķēns vienkārši ir netīrīgs un pārmantojis to no savas mātes, tāpēc tik nozīmīgi ir apskatīt pirms iegādes, kādos apstākļos kaķēns dzīvo.
Atcerieties, ka kaķi, kuram esat paredzējuši dzīvi slēgtās telpās ( mājā, dzīvoklī), nekad un nekur nevar palaist pastaigāties pa zālīti – ne parkā, ne savā vasarnīcas dārzā, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ,saodis kādu viņam nevēlamu smaku, visbiežāk cita kaķa atstātās pēdas, kuras jūs vizuāli nevarat redzēt, centīsies sev saprotamā veidā, proti, nokārtojoties, pārsist šo aromātu. Rezultātā, pēc laika viņš to pašu darīs jūsu mājās, pieslapinot visus stūrus.